Na terenie naszego obiektu powstał unikatowy projekt na skalę nie tyko regionu bieszczadzkiego, ale również całej Polski.

Address: Olchowiec 46, 38-710 Czarna
Phone: 532 386 333
Na terenie naszego obiektu powstał unikatowy projekt na skalę nie tyko regionu bieszczadzkiego, ale również całej Polski.
cms.promotextattraction
Address: 38-713 Lutowiska
Phone: -
Stojące tu retorty, czyli stalowe piece do wypału węgla drzewnego, zachęcają turystów, aby przyjrzeli się im z bliska i poczuli jak prawdziwi smolarze. Zanim piece pojawiły się w bieszczadzkich lasach, do wypału służyły mielerze, czyli ziemne kopce. Przykład takiego kopca też tu zobaczymy. Dalej stoi barak węglarzy trudniących się wypałem. Zaglądając przez okno ukazuje się skromny obraz tego, w jakich warunkach mieszkali.
Dzięki położeniu przy trasie do Mucznego, zwiedzenie plenerowego muzeum daje okazję do odpoczynku w podróży. Ustawiono tu ławki i stoły oraz tablice edukujące o wypale węgla drzewnego. Wejście na teren Muzeum jest bezpłatne.
cms.promotextattraction
Address: Stare Sioło 1, 38-608 Wetlina
Phone: -
W Starym Siole, stanowiącym część znanej bieszczadzkiej miejscowości Wetliny, na potoku Słowiańskim znajduje się lokalna osobliwość – wodospad określany mianem „Siklawy Ostrowskich”. Jego nazwa wywodzi się od właścicieli pobliskich ośrodków wypoczynkowych Piotrowej Polany i Leśnego Dworu, państwa Ostrowskich. Pięciometrowa siklawa jest jednym z największych bieszczadzkich wodospadów. Do tej niezwykłej, położonej blisko Wielkiej Obwodnicy atrakcji przyrodniczej wiedzie opatrzona drogowskazem ścieżka.
Potok Słowiański zaczyna swój bieg w okolicach Smereka i Przełęczy Orłowicza, a w Starym Siole wpada do rzeki Wetlinki. Bieszczadzki wodospad prezentuje się malowniczo o każdej porze roku: szum wody i otoczona drzewami urwista skarpa tworzą niepowtarzalną atmosferę. Warto jednak zachować ostrożność, gdyż jest tu ślisko, a zapatrzonym i zasłuchanym turystom czasem zdarzają się nieprzyjemne upadki.
Pobyt w Starym Siole to świetna okazją do górskiej wycieczki: prowadzą stąd znakowane szlaki turystyczne na Połoninę Wetlińską oraz Riabą Skałę.
cms.promotextattraction
Address: 38-713 Zatwarnica
Phone: -
Najwyższy wodospad w Bieszczadach położony jest koło wsi Zatwarnica na potoku Hylaty, którego dolina znajduje się między Połoniną Wetlińską a Dwernikiem Kamień. Kaskada nosi miejscową nazwę Szepit i wg oficjalnych informacji ma 8 metrów wysokości. Nie jest to jednak prawda, prawdopodobnie są to dane sprzed lat 70-tych XX wieku, kiedy to wojsko z z Dolnego Śląska pozyskiwało z Hylatego kamień pod budowę drogi. Zmieniło to wygląd wodospadu i przesunęło go o 30 metrów dalej od Zatwarnicy. Od 1998 roku wodospad ma status pomnika przyrody nieożywionej. Obecnie jest częścią Ścieżki Przyrodniczo - Historycznej "Hylaty".
cms.promotextattraction
Address: Punkt wyjścia: Przełęcz Wyżniańska
Phone: -
Połonina Caryńska (1297 m) jest naturalnym przedłużenie Połoniny Wetlińskiej i również bardzo popularnym celem wycieczek. Przez jej grań przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych. Propozycja dotyczy najkrótszego wejścia na szczyt z Przełęczy Wyżniańskiej. Korzystając z tej trasy możemy bardzo szybko znaleźć się na grani Połoniny Caryńskiej. Widokowo jest to jedno z najciekawszych miejsc w Bieszczadach Wysokich.
cms.promotextattraction
Address: Punkt wyjścia: Smerek
Phone: -
Połonina Wetlińska należy do najpopularniejszych tras wycieczkowych w Bieszczadach. Stosunkowo krótkie i dogodne podejście od parkingu z Przełęczy Wyżnej powoduje, że jest to, niestety, trasa bardzo zatłoczona. Dlatego proponujemy przejście całego grzbietu połoniny zaczynając od słynącego z pięknych panoram Smereka, dalej przez Przełęcz Orłowicza, urozmaiconą grań Szarego Berda i wejście na najwyższy, dostępny turystycznie wierzchołek Połoniny Wetlińskiej, czyli Osadzki (1253 m). Potem czeka nas niewyczerpujący przemarsz przez szerokie połacie traw pod Przełęczą Srebrzystą i wejście na Hasiakową Skałę (1228 m), pod którą będzie stało nowe, budowane właśnie schronisko. Stąd, po obejrzeniu wspaniałych widoków, w pół godziny zejdziemy na Przełęcz Wyżną.
cms.promotextattraction
Address: Punkt wyjścia: Wołosate
Phone: -
Tarnica (1346 m) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, to obok połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, najczęściej odwiedzany wierzchołek regionu. Swoim zdobywcom oferuje wspaniałe widoki, zarówno na polską, jak i ukraińską część Bieszczadów oraz dalej, aż po Gorgany. Popularnym miejscem wyjścia są Ustrzyki Górne i przejście widokową granią Szerokiego Wierchu i dalej na szczyt Tarnicy. Nasza propozycja, to ze względów logistycznych wyjście z Wołosatego, ale dodatkowo przejście pod Kopą Bukowską (1320 m), wejście na Halicz (1333 m) i przez Rozsypaniec (1280 m), zejście na Przełęcz Bukowską (1107 m) i powrót leśną drogą do Wołosatego. Prawie cała trasa biegnie odkrytymi graniami obfitującymi we wspaniałe widoki. Dodatkowo z Halicza możemy jak na dłoni zobaczyć całą dziką dolinę Górnego Sanu, tzw. Bieszczadzki Worek – najdalej na południe wysunięty obszar Polski.
cms.promotextattraction
Address: Punkt wyjścia: Przełęcz Wyżniańska
Phone: -
Wyprawa na Małą i Wielką Rawkę (1304 m), z grani których rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram: doskonale widać Połoniny Wetlińską i Caryńską oraz Tarnicę. Przed wyjściem na grań możemy pokrzepić się w Bacówce Pod Małą Rawką. Dodatkową atrakcją jest przejście na Krzemieniec, na którym znajduje się trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.
cms.promotextattraction
Address: Bieszczady, aż po granice z Urainą i Słowcją
Phone: -
Bieszczadzki Park Narodowy – jeden z 23 polskich parków narodowych położony w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony w 1973 roku. W 1992 roku stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Od 2021 roku 11% powierzchni parku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
cms.promotextattraction
Address: Fabryczna 12, 38-700 Ustrzyki Dolne
Phone: 13 461 13 12
Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych jest jedynym w Polsce muzeum, w którym możecie poznać kompletne wyposażenie linii służących do czyszczenia i mielenia zboża. Zajmują one 1100 m kwadratowych na czterech kondygnacjach, które w pełni udostępniono do zwiedzania.
W ramach stałej ekspozycji prezentujemy maszyny pochodzące z wieku pary i elektryczności, w którym dokonała się rewolucja przemysłowa także w młynarstwie. Nasze eksponaty, dokumentując olbrzymi postęp techniczny, stanowią unikatowy w skali europejskiej przykład dziedzictwa przemysłowego tak mocno związanego z dziejami wsi.
cms.promotextattraction
Address: Wołosate
Phone: -
cms.promotextattraction
Address: Rosolin
Phone: -
Grota w Rosolinie inaczej nazywana Jaskinią Jahybta, znajduje się na terenie nieistniejącej już wsi Rosolin w gminie Czarna.
Miejsce, w którym znajduje się Grota w Rosolinie – tuż przy potoku – jest bardzo urokliwe. Do jaskini prowadzi oznaczona kolorem zielonym utwardzona ścieżka historyczno – przyrodnicza „Jaskinia w Rosolinie”. Przez większość trasy teren jest łagodny, dopiero żeby zobaczyć grotę musimy zejść i pokonać dosyć strome, ale oporęczowane dojście.
Przy grocie pomiędzy skałkami przepływa malowniczy potok. Sama grota nie jest głęboka jednak spore wrażenie robi skała, w której woda ją wyrzeźbiła. Tak jak stojące na jej szczycie potężne drzewa.
Na zakończenie spaceru, w drodze powrotnej można lekko zboczyć z trasy i wejść na najwyższy w okolicy szczyt Moklik (675 m n.p.m.). Jesienią i wiosną kiedy liście nie zasłaniają widoku można podziwiać panoramę Bieszczadów.
Ciekawostka – jaskinia w Rosolinie pojawiła się w 3 sezonie Watahy (wspomnienia z dzieciństwa Rebrowa).
cms.promotextattraction
Address: Dołżyca 34, 38-607 Dołżyca
Phone: 607 176 983
Park linowy “Kamikaze” powstał w 2009r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego “Nad Solinką”.
W parku są 2 trasy, jedna o poziomie łatwiejszym druga o trudniejszym.
W tym miejscu super zabawa gwarantowana! Kolonie letnie i zielone szkoły są mile widzianymi gości w Ośrodku Wypoczynkowym “Nad Solinką”.
cms.promotextattraction
Address: 38-610 Terka
Phone: -
Sama ścieżka ma ok. 2 km długości i zatacza pętlę. Początkowo prowadzi nad brzegiem Solinki. Co kawałek bardzo dogodne zejścia nad rzekę, co przyda się zwłaszcza podczas upałów. Na trasie ścieżki rozstawione są tablice edukacyjne na temat bieszczadzkiej fauny i flory. Po ok. 1 km ścieżka wyprowadza na drewniane schody i odchodzi od Solinki. Po chwili droga leśna (stokówka), w którą należy zgodnie z oznakowaniem skręcić w lewo i po kilku minutach doprowadzi ona do miejsca początkowego - wiaty przy parkingu. Gdyby udać się wspomnianą drogą leśną w prawo, można dojść do mostu na Solince w Terce a także do mostu na Sanie w Studennem.
cms.promotextattraction
Address: Myczków 46, 38-610 Polańczyk
Phone: 13 463 15 69
cms.promotextattraction
Address: Uherce Mineralne 63, 38-623 Uherce Mineralne
Phone: -
U zbiegu dwóch dróg prowadzących do Ustrzyk oraz Soliny w miejscowości Uherce Mineralne powstała nowa atrakcja turystyczna o nazwie Chatka Wariatka.
Domek na dachu, o którym mowa, stanął na "głowie" i jest odwrócony podstawą do góry. Wnętrzem chatki natomiast, rządzi grawitacja przyprawiając niemalże każdego odwiedzającego o zawrót głowy.
Niedawno powstała atrakcja cieszy się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających w każdym wieku. Dzieci krzyczą z radości a starsi łapią się za głowę. Odnotowujemy niepohamowany śmiech w bardzo dużych ilościach :-)
Chatka Wariatka jest ciekawą alternatywą dla zwiedzających, którym aura pokrzyżowała plany do pieszych wędrówek i wypoczynek nad słynnym bieszczadzkim "morzem".
Chatka wariatka znajduje się 8 km od Leska, 17 od Soliny i 18 od Ustrzyk Dolnych. Zapraszamy zwiedzających w każdym przedziale wiekowym a dla zakochanych przygotowaliśmy specjalne miejsca :-)
cms.promotextattraction
Address: Bóbrka
Phone: -
Jadąc drogą z Myczkowiec do Soliny, a dokładnie obok parkingu u podnóża nieczynnego kamieniołomu w Bóbrce, za wodami Zalewu Myczkowieckiego można zobaczyć SERCE… To największa obszarowo oznaka miłości zastanawia turystów i mieszkańców. Postanowiliśmy poznać prawdziwą historię.
https://bieszczader.pl/najwieksze-serce-w-bieszczadach-historia-romantyczna-z-soliny/
cms.promotextattraction
Address: Czarna Górna 6, 38 -710 Czarna
Phone: Rafał: 697 542 818, LeAnn: 503 460 189
Muzeum Historii Bieszczad znajduje się w Czarnej Górnej. Powstało po to, by gromadzić i chronić przedmioty mających wartość historyczną oraz pełni funkcję edukacyjną z zakresu historii i kultury Bieszczad. Znajduje się w nim ponad 2000 eksponatów z rożnych okresów, posegregowanych tematycznie w poszczególnych ekspozycjach.
cms.promotextattraction
Address: Cisna 108, 38-606 Cisna
Phone: -
Jeleni Skok 777 m n.p.m. to szczyt w Cisnej w paśmie Bieszczadów, na którym znajduje się drewniana wieża widokowa. Mochnaczka/Jeleni Skok, bo tak na zmianę można nazywać to miejsce, jest chętnie odwiedzane przez turystów, właśnie ze względu na platformę widokową, do której można już dotrzeć w ciągu 50 minut. Szlak nie jest trudny i co ważne – można zrobić pętlę, czyli wejść jednym szlakiem, a zejść drugim.
cms.promotextattraction
Address: Bezmiechowa Górna
Phone: -
W Bieszczadach mamy dwa wiodące szybowiska: Bezmiechową i Weremień oraz dwa mniej znane: Smolnik i Dźwiniacz.W regionie można zakosztować komercyjnego latania na szybowcach, na paralotniach, w tym w tandemie.
cms.promotextattraction
Address: Wojtkowa 26 38-712 Wojtkowa Gmina Ustrzyki Dolne
Phone: 517 918 177
W małej bieszczadzkiej miejscowości, która bywa często jedynie punktem przejezdnym dla podróżujących w stronę Arłamowa, a może dalej, mieści się galeria sztuki. Prowadzi ją Andrzej Borowski, znany przez wszystkich jako zakapior "Żmiju".
cms.promotextattraction
Address: Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne
Phone: 13 461 10 91
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych – muzeum, działające w ramach Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego z siedzibą w Ustrzykach Dolnych. Idea powstania muzeum sięga 1968 roku, a pierwotnie placówka miała funkcjonować jako Muzeum Fauny Bieszczadzkiej.
cms.promotextattraction
Address: Białogórska, 38-540 Sanok
Phone: 697 075 795
Wszelkie szczegóły na stronie : zielonyponton.pl
cms.promotextattraction
Address: Baligród
Phone: -
Rezerwat przyrody Gołoborze – rezerwat przyrody znajdujący się na gruntach miejscowości Huczwice w gminie Baligród, w powiecie leskim, w województwie podkarpackim[1].
Rezerwat znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie gołoborza, powoli poddawanego sukcesji leśnej. Znajduje się ono na stokach niewielkiego wzniesienia, pomiędzy doliną Potoku Rabskiego a jego dwoma prawymi dopływami. Pod względem geologicznym rezerwat zlokalizowany jest w obrębie łuski Bystrego, zaś rumowisko skalne budują grube bloki piaskowców. W obrębie rezerwatu znajdują się także źródła mineralne.
cms.promotextattraction
Address: Terka 31, 38-610
Phone: -
Dzieje Terki (z tablicy informacyjnej stojącej obok dzwonnicy):
Wieś nad Solinką, niedaleko ujścia do Jeziora Solińskiego (ok. 210 mieszkańców). Tharnka, to pierwotna nazwa dzisiejszej Terki, jednej z pierwszych wsi założonych przez Balów z Hoczwi. Lokowana na prawie wołoskim istniała już w 1463 roku. Nazwa pochodzi od krzewów tarniny, pojawiającej się na ogół na opuszczonych polach, co może wskazywać, że teren ten był wcześniej zamieszkały, albo były tu pastwiska.
Wieś otoczona jest malowniczymi wzgórzami. Na jednym z nich znajdował się prawosławny klasztor bazyliański, wzmiankowany w 1489 roku. Nieznane są jego losy, wiadomo jedynie, że w 1780 r. już nie istniał. Dziś jedyną pamiątką po nim jest nazwa wzgórza – Monaster. Tam też była pierwsza cerkiew, a jeszcze przed I wojną światowa na szczycie stała murowana kapliczka.W centrum wsi, w roku 1756 wzniesiono parafialną cerkiew pod wezwaniem św. Ilii. Drewniana trójkopułowa budowla była podobno jedną z najpiękniejszych w Bieszczadach. W 1911 roku postawiono w Terce cerkiew murowaną, która trzy lata później spłonęła w pożarze. Pozostały jedynie fundamenty, przycerkiewny cmentarz i parawanowa dzwonnica z końca XIX wieku, a jeden z dzwonów cerkiewnych wisi do dziś w dzwonnicy kościelnej.
Obok cmentarza stoi niewielki murowany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, który jako jedyny w Parafii Wołkowyja przetrwał II wojnę światowa i istnieje do dziś. Powstał on w latach 1930-1932 i nadal uczestniczy w życiu mieszkańców Terki.
W 2010 r. zakończono budowę Nowej Świątyni, również pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej.
We wsi zachował się również, stojący przy moście na Solince, żeliwny słupek z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i data 1927, służący kiedyś, jako geodezyjny punkt pomiaru poziomu wody.
Od wieku XVIII Terka należała do rodziny Krajewskich. Była wsią zróżnicowaną pod względem wyznaniowym, jak i narodowościowym. W 1921 r. Terka liczyła 77 demów i 460 mieszkańców, a w tym 376 wyznania greckokatolickiego. W Terce przetrwało do dziś kilka tradycyjnych drewnianych Chał. Jest to jedna z nielicznych miejscowości w wyższej części Bieszczadów, które w pewnym stopniu zachowały rolniczy charakter.
Terka jest punktem wyjścia zielonego szlaku oznakowanego na Połoninę Wetlińską, oraz bardzo atrakcyjnej, nieoznakowanej trasy do Zatwarnicy. W przeciwnym kierunku znaki zielone wiodą przez Bukowiec do Wołkowyi.
cms.promotextattraction
Address: Mała pętla bieszczadzka, 38-610 Berezka
Phone: +48 600078272
Wiejskie „ZOO” powstało przede wszystkim z myślą o Najmłodszych. Spora część pierwszych bajek dla dzieci jest właśnie o tematyce wiejskiej, a tak naprawdę to coraz trudniej można spotkać kaczkę, gęś czy osiołka na żywo. Mamy nadzieję, że odwiedzając to klimatyczne miejsce, poczujecie się Państwo swojsko, a dzieci będą miały wielką frajdę ze spotkania ze zwierzętami.
Oprócz zwierząt mamy dla Państwa sporo atrakcji w postaci torów przeszkód , parku linowego, zjeżdżalni czy gier i zabaw dla całej rodziny.
Możecie Państwo przywieźć swój prowiant i rozpalić ognisko. Wszystkie atrakcje na terenie Wiejskiego „ZOO” są wliczone w cenę biletu. Dodatkowo płatne są oprowadzanie na koniu i zestaw ogniskowy (drzewo i rozpałka)
Odwiedźcie stronę wiejskiego zoo: https://wiejskiezoo.pl/
cms.promotextattraction
Address: Aleksandra Rybickiego 3, 38-500 Sanok
Phone: 13 463 16 72
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Położone jest na terenie Białej Góry, części dzielnicy Wójtostwo na prawym brzegu Sanu, u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 ha. Muzeum otwarte jest przez cały rok.
cms.promotextattraction
Address: Rynek, 38-700 Ustrzyki Dolne
Phone: 669 891 648
„Bieszczadzki elektryk” to oferta skierowana dla osób, które pragną odkryć Bieszczady w sposób dotąd nieodkryty. Podróżowanie wygodnym, stylizowanym pojazdem elektrycznym wraz z audio – przewodnikiem dostarczy niezapomnianych wrażeń,
Więcej informacji : https://www.facebook.com/bieszczadzkielektryk/
cms.promotextattraction
Address: Zatwarnica 13, 38-713 Zatwarnica
Phone: -
Głównym elementem ekomuzeum jest ścieżka przyrodniczo – historyczna „Hylaty”.
Pierwszym jej punktem jest „Chata Bojkowska”, to rekonstrukcja tradycyjnego w tym regionie Karpat budynku mieszkalnego, zaadaptowanego do roli lokalnego ośrodka edukacyjno-kulturalnego. Jest ona zarazem centrum Ekomuzeum. Obecnie w okresie letnim w Chacie funkcjonuje galeria produktu lokalnego.
Kilkaset metrów dalej, u ujścia potoku Hylaty zobaczymy miejsce po starym młynie wodnym. W górze potoku możemy podziwiać największy bieszczadzki wodospad.
Wędrując poprzez wielki kompleks leśny spotykamy szereg charakterystycznych dla tego regionu drzew: jodły, buki (w tym wydzielony drzewostan, z którego pozyskuje się nasiona) oraz jawory.
Na trasie ścieżki zobaczymy także wychodnie skalne, w okolicy których rosną rezonansowe okazy buka.
Punktem kulminacyjnym jest Dwernik Kamień (1004m npm.) – jeden z najciekawszych i najładniejszych bieszczadzkich szczytów, charakteryzujący się gwałtownym wypiętrzeniem partii szczytowej oraz stromością stoków. Jego grzbiet zdobią oryginalnie wykształcone skalne zerwy i wychodnie. Roztacza się stamtąd wspaniała panorama na pasmo Otrytu, Smerek, Połoniny Wetlińską i Caryńską, Wielką i Małą Rawkę, grań główną Tarnicy i Bukowego Berda, Magurę Stuposiańską, a nawet Zalew Soliński z tamą, jeśli skorzystamy z lornetki.
Zachowując podczas wędrówki ciszę i spokój możemy spotkać wiele gatunków zwierząt i ptaków, a rozglądając się uważnie znaleźć tropy i ślady ich obecności. Duże zalesienie decyduje o występowaniu jeleni szlachetnych, rysi i kun leśnych. Podczas wędrówek często można się natknąć na ślady pozostawione przez niedźwiedzie brunatne i wilki.
Tereny te zasiedlają również płazy: traszka karpacka, salamandra, jaszczurka zwinka, kumak górski; gady: żmija, padalec; z grupy owadów: nadobnica alpejska, biegacz zielonozłoty i kilkadziesiąt gatunków ptaków związanych ze starymi lasami, przykładowo: puszczyk uralski, puchacz, dzięcioł białogrzbiety i muchołówka mała.
cms.promotextattraction
Address: Unnamed Road
Phone: -
cms.promotextattraction
Address: 38-713 Czarna Górna
Phone: -
Otryt – masyw górski w Bieszczadach Zachodnich (czasem zaliczane do Gór Sanocko-Turczańskich) położone na północ od doliny Sanu; najwyższym szczytem jest Trohaniec (939 m n.p.m.). Otryt to długi, prosty grzbiet o długości ok. 18 km, porośnięty lasami jodłowo-bukowymi, przez co brak na nim punktów widokowych.
Zimą, na przełomie 1914 i 1915 roku, trwały tu ciężkie walki armii Austro-Węgierskiej z atakującymi oddziałami carskimi. W całym paśmie Otrytu widoczne są liczne ślady tamtych zdarzeń[potrzebny przypis].
Na grzbiecie Otrytu, w miejscu, w którym przed wojną istniał przysiółek Otryt Górny, działa schronisko studenckie o nazwie Chata Socjologa. Wybudowane w latach 1972–1973, spłonęło 13 stycznia 2003, jednak szybko zostało odbudowane i ponownie działa od 14 listopada 2003. Masyw opasują utwardzone drogi stokowe, które mimo ścisłego rezerwatu nadal służą do zwożenia drewna. Otryt jest obszarem chronionym przez Park Krajobrazowy Doliny Sanu, ponadto na jego południowych stokach znajdują się rezerwaty przyrody Hulskie i Krywe. Masyw jest zbudowany ze skał fliszowych tworzących płaszczowinę śląską.
Grzbietem Otrytu przebiega niebieski szlak turystyczny:
Do Chaty Socjologa prowadzi również szlak zielony:
cms.promotextattraction
Address: Rynek 18, 38-420 Korczyna
Phone: 605 577 749
Największa Pijalnia Czekolady w Polsce i Europie, którą prowadzi Mistrz Polski Cukierników.
Przez ostatni rok świat zdecydowanie zwolnił, my jednak nie nacisnęliśmy hamulca i postanowiliśmy rozwijać się dalej z myślą o przyszłości. Tak powstał pomysł, który już się ziścił, czyli otwarliśmy nową Pijalnię Czekolady w Sanoku. Proponujemy Wam kolejne miejsce pełne przestrzeni, zapachu czekolady i atrakcji, a przede wszystkim smakołyków.
Wszelkie szczegóły znajdziecie pod adresm: mpelczar.pl
cms.promotextattraction
Address: 38-713 Muczne
Phone: -
Przejście granią Bukowego Berda to jedna z ciekawszych bieszczadzkich propozycji, szlak przez wielu uważany za najpiękniejszy. Największym atutem trasy są widoki, a te niezależnie od kierunku wędrówki, są wspaniałe – zobaczymy stąd równoległy Szeroki Wierch i na drugim planie Rawki, w kierunku zachodnim Połoninę Caryńską i Wetlińską oraz Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec i szczyty po ukraińskiej stronie.
Doskonałym uzupełnieniem wędrówki jest przejście przez, również bardzo widokowy, Szeroki Wierch. Dodatkowo wycieczkę możemy połączyć z wejściem na Tarnicę lub Halicz. Nasza propozycja zakłada zejście przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych. Jego niedogodnością jest brak zamknięcia trasy w pętlę, ale do Mucznego możemy podjechać popularnymi w Bieszczadach busami.
Uwaga: wyprawa prowadzi przez strefę nadgraniczną – należy mieć przy sobie dokument tożsamości.
cms.promotextattraction
Address: -
Phone: -
Dostać się na teren rezerwatu "Hulskie" można na kilka sposobów. Najprościej i najbliżej jest uczynić to z pobliskiego Sękowca, od którego rezerwat położony jest ok. 1,5 km na północny zachód. Jadąc lub idąc od strony Chmiela, nie przekraczamy mostu na Sanie w Sękowcu, tylko skręcamy w prawo, tuż za przystankiem PKS i kierujemy się w stronę leśniczówki oraz ośrodka "Sękowiec".
Na wysokości ośrodka znajduje się szlaban, oznacza to, że jeśli jesteśmy samochodem należy go tu zostawić. Najlepiej na pobliskim mini-parkingu, obok recepcji ośrodka. Teraz pieszo idziemy około 10 minut i spotykamy rozwidlenie dróg i dwie tablice informacyjne. Jedna z nich mówi, że na wprost znajduje się rezerwat "Krywe", natomiast w prawo, już w tym miejscu bierze początek teren rezerwatu Hulskie.
cms.promotextattraction
Address: 38-713 Lutowiska
Phone: -
Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” – polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim. Utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.
Jest to drugi park tego typu w Polsce (obok Izerskiego Parku Ciemnego Nieba) i drugi pod względem wielkości w Europie (po parku Brecon Beacons w Wielkiej Brytanii). Park ten wpisuje się w obszar polsko-słowacko-ukraińskiego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny” na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba. Trójpark Ciemnego Nieba Karpaty Wschodnie zajmują powierzchnię ponad 208 tysięcy ha[1].
Park nie posiada podstawy prawnej, jest powoływany na podstawie umowy między odpowiednimi instytucjami oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami gminnymi. Celem istnienia parku jest przede wszystkim zachowanie nocnego nieba od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd, a co jest obecnie w miastach i wokół nich mocno ograniczone. Ponadto celem jest również zwrócenie uwagi na sam problem nadmiernego „zanieczyszczania” nocnego nieba sztucznym światłem oraz propagowanie ochrony środowiska nocnego.
Sami zobaczcie to zjawiskowe niebo:
cms.promotextattraction
Address: Zdrojowa 21, 38-610 Polańczyk
Phone: 888 021 881
cms.promotextattraction
One of the most popular tourist destinations in Bieszczady.
Scenic views make the place definitely worth visiting.
Zawój and Łuh are villages that ceased to exists and their remains can be hound there.
Saving the buildings of the last Bieszczady horse park let changing them into a Bieszczady cinema. Being part of many film sets in the past, the building is now the home for a cinema.
This the place to find the real Bieszczady spirit as Zatwarnica is where the roads end and time stops...
Photo: http://mojebieszczady.com
Uruchomiona w 2015 roku wypożyczalnia drezyn rowerowych w Uhercach Mineralnych bije rekordy popularności. Codziennie, nawet w deszczowe dni, kawalkady kilkunastu pojazdów wyruszają w kierunku Ustrzyk i Zagórza.
W każdym - czwórka amatorów wędrówek rowerowo-kolejowych po trasie zbudowanej w 1872 roku, za czasów c.k. Austrii. Dwie osoby kręcą pedałami, dwie odpoczywają na ławeczce. Bajkowa przejażdżka i niezapomniane wrażenia.
(http://drezynyrowerowe.pl/)
Visit Bieszczady beer manufactory, an art gallery, taste diverse beer types, do the shopping in "Carpathia essence".
Utilizing over 5000 cubic metres there is a three-storey concert hall, a regional products shop, tourist information and Bieszczady Beer Manufactory
The place is quite new, as it was created in 1907, but the way it was creating is incredible.
Everything happend on an April day in 1907 when, due to heavy rains, one side of a hill collapsed and the rocks, the forest and the soil that created the falling part fell into and blocked the streams at the foot of the hill.
The rumour had it that the lakes have healing capabilities, which is why soon a tourist path was created and the area started to be protected. This way Zwiezło preserve was created.
The place is perfect not only as a place to have great time (especially when having kids) but also a place where one can become an animal lover. Tourist can not only feed animals there but also stroke them and take pictures with them.
All animals are friendly and eager to interact with tourists.
Gathered in the area covering 8 ha there live a dozen and a half bisons.
There are several elevated platforms perfect for observational and educational purposes.
It is also possible to hire a guide to learn more.
Monumental ruins of an XVIII century stronghold-monastery located at the top of Mariemont hill on a peninsula created by river Osława.
In 2014 a 22 metres high tower was opened for tourist, allowing admiring tremendous views of the surroundings. The tower is open May to September, morning until evening.
Photo: http://podkarpacie.wyjade.pl/
Located on a hill between villages Manasterzec and Załuż, the ruins are both a tourist attraction and a nature preserve.
The first stronghold was built in this place already in the 13th century.
The hill offers one of the most beautiful views of the river San valley.
The first and the largest heritage park in Poland established after WWII.
The museum collect examples of folk culture and architecture of all ethnographic groups that lived in the area.
Address: Komańcza 162A
Built in 1931, the monastery has ever since been also a health resort.
Even Karol Wojtyła stayed there, when, as a priest, hiked the Bieszczady mountains. In October 1955, Polish Primate Stefan Wyszyński was sent there by communist government to an internment camp.
To commemorate this fact a Memory Chamber has been created, which can be visited daily.
The museum management, administration and studios are located in the 18th century inn situated at Zamkowa 2 street, next to the castle. The main seat of the museum is located in the Royal Castle. The first Sanok castle was built by the Polish king Casimir III the Great (Kazimierz III Wielki) after 1341 in a place of the Ruthenian wooden stronghold. A wedding of the king Ladislaus II Jagiello (Władysław II Jagiełło) and his third wife Elizabeth Granowska (Elżbieta Granowska) took place in the castle chambers
Special position amid collections of the Sanok museum has the collection of the Orthodox and Greek Catholic church art. Zdzisław Beksiński occupies a prominent place among the sanok artists. Thanks to occasional purchases and numerous gifts crowned with Beksiński’s testamentary will, the museum has become an owner of thousands of his works after his tragic death.
Photo: http://www.krolestwopiekna.pl
The glider base in Bezmiechowa is the cradle of Polish glider traditions from 1930 - 1939. Being placed on a mountain (Kamionka, 631 m high) it offers a scenic view of the whole Bieszczady mountain range.
It is possible to arrange a flight (with a plane or a glider) above the mountains of Bieszczady.
The place also offers trainings in gliding and paragliding at lowest rates in Poland.
Jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy.
Co roku podróżują nią rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.
(http://kolejka.bieszczady.pl/)
Bieszczady offer active holidays capabilities: kayaking down the river San which is one of the most beautiful rivers in Poland. Bending around hills and mountains it is perfect for kayaking.
Kayaking can be organised as well as individual