wirtualny spacer
lądowisko dla helikopterów
Panorama okolicy 360
PLANOWANA INWESTYCJA

triangle

Azyl dla dzikich zwierząt w sercu Bieszczadów

29 Maj 2023
30 Maj 2023
  1. Atrakcje obiektu
  2. Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny to jedyny w regionie projekt placówki będącej kompromisem pomiędzy tradycyjnym ogrodem zoologicznym, a kliniką dla zwierząt.

Dzięki nam zwierzęta wykluczone mogą nadal przebywać w warunkach odpowiadającym danym gatunkom.

Na terenie naszego obiektu powstał unikatowy projekt na skalę nie tyko regionu bieszczadzkiego, ale również całej Polski. 

Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny to unikalna placówka non-profit, będąca kompromisem pomiędzy tradycyjnym ogrodem zoologicznym,a kliniką dla zwierząt.
Park przewiduje legalne przetrzymywanie zwierząt występujących w Bieszczadach, również będących pod ochroną,
min. żbiki, puchacze, puszczyki, orły, kruki i inne gatunki ptaków oraz rysie, jenoty, jelenie, wilki, a nawet niedźwiedzie.
 
Zaletą tego przedsięwzięcia jest jego umiejscowienie w samym sercu Bieszczadów, a więc zapewnienie zwierzętom warunków maksymalnie zbliżonych do naturalnych.
 
 
Główne idee przyświecające realizacji tego przedsięwzięcia to:

 

  • stworzenie warunków bytowych zwierzętom dzikim zbliżonych maksymalnie do naturalnych
  • utworzenie ostoi dla zwierząt dzikich, które uległy różnego rodzaju wypadkom, negatywnym działaniom antropogenicznym lub chorobom, np. potrącone przez samochód, otrute, uratowane z wnyków, zranione
  • zapewnienie rehabilitacji i specjalistycznej opieki, mającej na celu późniejszą reintrodukcję czyli wypuszczenie do środowiska naturalnego po uzyskaniu pożądanego stanu zdrowotnego i pełnej samodzielności
  • zapewnienie warunków bytowania na terenie parku osobnikom, które nie nadają się do reintrodukcji (np. poprzez zbyt długie przebywanie w pobliżu ludzi lub gdy powrót do środowiska naturalnego nie jest możliwy z powodu posiadanych urazów)
  • zapewnienie możliwości rozmnażania się zwierzętom, mające na celu późniejsze wypuszczenie osobników szczególnie tych zagrożonych wyginięciem, metodą „Born To Be Free”
  • umożliwienie powrotu w Bieszczady zwierzętom, które z braku istnienia takiej placówki musiały zostać oddane do ogrodów zoologicznych (np. niedźwiedzica “Cisna” – ZOO w Poznaniu, niedźwiedzica “Przemysia” – ZOO we Wrocławiu)
  • prace dydaktyczne mające na celu przedstawienie biologii zagrożonych gatunków zwierząt i unikatowej bioróżnorodności mezoregionu Bieszczad, jej walory, zagrożenia jak i metod jej ochrony

 

Dla potrzeb realizacji projektu przeznaczono 5 hektarów terenu, w większej części naturalnie zalesionego,o zróżnicowanym ukształtowaniu wraz z naturalnymi potokami.
Park położony jest w miejscowości Olchowiec, Gmina Czarna, pomiędzy wodami Zalewu Solińskiego, a dzikim pasmem Bieszczadów – Otrytem, w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000, na terenie stanowiącym integralną część kompleksu wypoczynkowego Villa Collis.
 

Jesteśmy zarejestrowanym w KRS Stowarzyszeniem, posidającym status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z wykwalifikowaną kadrą naukową, lekarzem weterynarii, Starostwem Powiatowym w Ustrzykach Dolnych,Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Bieszczadzką Organizacją Ochrony Zwierząt.
Nadmienić należy, że takiego projektu nie ma w całych Bieszczadach, na Podkarpaciu, ani nawet w Polsce.
 
 

1,5% PODATKU = 100% POMOCY
- to proste równanie ????
Tak NIEWIELE, ma tak OGROMNE znaczenie
dla bieszczadzkiej fauny.
___________________________________________
PROCENTUJ dla dzikich zwierząt,
PRZEKAŻ 1,5%
- tu powstaje bieszczadzka ostoja gatunków wykluczonych ????
nasz NR KRS 0000034952
lub wpłać na konto bankowe BNP PARIBAS,
nr rachunku: 24 1600 1462 1895 9385 5000 0001
tytułem wpłaty: podopieczni POBF
 
 
Dziękujemy, że JESTEŚCIE ????
 
Dowiedz się więcej na temat Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny odwiedzając stronę: https://www.pobf.pl/
 
 
 
newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij