wirtualny spacer
lądowisko dla helikopterów
Panorama okolicy 360
Planowana inwestycja
Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

triangle Aktualności

Bądź na bieżąco

  1. Aktualności
13 sierpnia 2018

Bieszczady to raj dla amatorów pieszych wędrówek, zachwycających widoków, bliskiego kontaktu z naturą. Nie sprzyja im deszczowa pogoda, ale przecież deszcz to nie koniec świata. Wystarczy dobrze się przygotować i znaleźć na mapie miejsca, które będą równie zachwycające gdy pogoda zechce nam spłatać figla.

  • Bieszczady to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Nie bez kozery doczekały się powiedzenia "a może by wszystko rzucić i jechać w Bieszczady".
  • Pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie co roku przyciąga coraz więcej turystów, którzy szukają tu wytchnienia. Co jednak robić w Bieszczadach, gdy pogoda nie sprzyja wędrówkom? Oto kilka propozycji. 

Wśród miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Bieszczadach, jest Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej w Myczkowie, które swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Stanisława Drozda, historyka i pasjonata kultury ludowej Bieszczadów. 

Muzeum prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów oraz miasteczek. Utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Szczególnie zaś stara się zachować pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów, którzy od przeszło pięciu stuleci wzbogacali barwny krajobraz etniczny tych ziem, a których historia drastycznie została przerwana w połowie XX w. Pozostały po nich tylko nieliczne ślady ich bytności i zacierające się już wspomnienia.

Kolejnym punktem na mapie miejsc idealnych do zwiedzania o każdej porze roku i w każdą pogodę jest Bieszczadzka Wytwórnia Piwa w Centrum Ursa Maior. To unikalne miejsce, pełne przestrzeni, inspiracji, dobrej muzyki i świetnego piwa oraz prawdziwych wyrobów regionalnych. Podczas wizyty turysta doświadczy pasji osób tworzących piwa, zobaczy Salon Sztuki Pogranicza, spróbuje wyśmienitych piw, unikalnych soków i przekąsek, kupi piwa oraz inne autentyczne bieszczadzkie wyroby regionalne. Wszystko to w otoczeniu dzikiej zieleni i niezwykłej atmosfery.

Kolejna propozycja to Basen Aquarius Lesko. Obiekt składa się z pływalni, zespołu odnowy biologicznej oraz zespołu usługowego. W hali basenów znajduje się basen pływacki i rekreacyjny,  dwie zjeżdżalnie, wanna z hydromasażem. Zespół odnowy biologicznej składa się z kolei z sauny suchej, sauny parowej, działu fitness i siłowni.

W dziale fitness i siłowni zaprojektowano salą ćwiczeń, w której wydzielono część gimnastyczną oraz wysiłkową (siłownię) wyposażoną w atlas, bieżnie, rower, stoper, twister, stojak ze sztangą i kompletem ciężarków.

Miejscem, które bez względu na pogodę trzeba odwiedzić, będąc w Bieszczadach, jest zapora w Solinie. Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.

Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r. Główne prace ziemne i roboty fundamentowe zakończono w 1964 r. Wstępny rozruch pierwszej turbiny odbył się 9 marca 1968 r., a 20 lipca oddano zaporę do eksploatacji. 

O ile sam spacer po zaporze jest nie lada frajdą, tak możliwe jest również zwiedzenie wnętrza obiektu. To wymaga zakupu biletu. Osoby indywidualne powinny w tym celu zgłosić się do budynku Centrum Energii Odnawialnej (znajdującego się przy bramie głównej elektrowni Solina najpóźniej 10 minut przed godziną zwiedzania). W przypadku grup zorganizowanych (od 15 osób), należy dokonać rezerwacji w formie elektronicznej.

Rosnącą wśród turystów popularnością jest Bieszczadzka Kolejka Leśna. Od początku wakacji  przewiozła ponad 40 tys. osób. Deszczowa pogoda w lipcu sprawiła, że zainteresowanie było większe niż zwykle.

BKL jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km. Kolejka w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku wozi turystów tylko w weekendy; w wakacje codziennie. W zimie kursuje na zamówienia. Trasa kolejki biegnie przez lasy. Nie wolno jechać szybciej niż 15 km/godz. 

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów bieszczadzkiego krajobrazu są liczne, drewniane cerkwie. Wśród najciekawszych są świątynie w Smolniku nad Sanem oraz Turzańsku, które trafiły na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak nie tylko one, warte są naszej uwagi. Największe zachowanych i użytkowanych do dziś cerkwi skupisko znajduje się na odcinku obwodnicy pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Ustrzykami Dolnymi. 

Sztuka cerkiewna zajmuje szczególne miejsce w zbiorach Muzeum Ziemi Sanockiej. Jedną z zamkowych komnat poświęcono sztuce Kościoła Katolickiego. Z kolei eksponowane w "sali renesansowej" portrety to obrazy po części pochodzące z pinakoteki rodu Załuskich. Ponad 500 eksponatów liczy kolekcja ceramiki pokuckiej. 

W muzeum jest też stała wystawa militariów, a na  zamkowym wzgórzu znajduje się udostępniony dla publiczności poniemiecki schron. Bogato przedstawia się też dział sztuki współczesnej. Natomiast zbiory archeologiczne obejmują znaleziska począwszy do epoki kamienia po czasy nowożytne. 

Źródło: Portal Samorządowy 

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij