wirtualny spacer
lądowisko dla helikopterów
Panorama okolicy 360
Planowana inwestycja
Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

triangle Aktualności

Bądź na bieżąco

  1. Aktualności
15 marca 2023

Muczne, podobnie jak Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne czy Lutowiska to miejscowość znana niemal przez wszystkie osoby, które chociaż raz odwiedziły Bieszczady. To maleńka wioska na końcu Polski otoczona lasem i górami. Dzięki swoim walorom oferuje spokój i kontakt z przyrodą.

Muczne to najmłodsza wieś w Dolinie Górnego Sanu. Historia tej wioski sięga niespełna dwóch wieków wstecz. Na początku XIX stulecia na gruntach wsi Dźwiniacz Górny powstała potasznia, która z czasem rozrosła się w przysiółek o nazwie Muczne. W latach 1900 – 1934 przebiegała tamtędy trasa kolejki wąskotorowej, biegnąca z Ustrzyk Górnych i Stuposian do Sokolików.

Po II wojnie światowej nie zachował się w Mucznem żaden dom. Początki nowego osadnictwa to lata 70-te, kiedy do wsi przybyli pierwsi pracownicy leśni.  W 1975 roku tą bieszczadzką miejscowość wraz z ogromnym obszarem leśnym, ciągnącym się aż do Sianek przejął Urząd Rady Ministrów, organizując tam ośrodek łowiecki z hotelem i drewnianymi willami. Poprawiono też infrastrukturę drogową. W okresie tym Muczne było zamkniętą enklawą, służącą członkom rządu i gościom dewizowym rozmiłowanym w polowaniach. Piecze nad nią sprawował pułkownik Kazimierz Doskoczyński, na którego cześć nazwę wsi zmieniono na Kazimierzowo. W roku 1981 powrócono do nazwy Muczne, a wszystkie obiekty przekazano w użytkowanie służbie leśnej.

Czytaj więcej wbieszczadach.pl

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij