wirtualny spacer
lądowisko dla helikopterów
Panorama okolicy 360
Planowana inwestycja
Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

triangle Aktualności

Bądź na bieżąco

  1. Aktualności
01 lipca 2024

Mówią o tym miejscu jako największej atrakcji Bieszczadów. Kolej gondolowa każdego dnia przyciąga rzeszę turystów, którzy niczym z perspektywy lotu ptaka mogą podziwiać niesamowite panoramy z Jeziorem Solińskim i największą zaporą wodną w roli głównej. Dzisiaj mijają dokładnie dwa lat od momentu uruchomienia tej atrakcji.

To już dwa lata, od kiedy na liście atrakcji turystycznych nad Jeziorem Solińskim pojawiła się kolej gondolowa. Wagoniki kursujące między stacją Plasza a górą Jawor i z powrotem od samego początku wzbudzają ogromne zainteresowanie, o czym świadczy ilość obsłużonych pasażerów. W ubiegłym roku z uwagi na popularność i jeszcze lepszą obsługę podróżnych, Polskie Koleje Linowe będące zarządcą tego miejsca postanowiły dołożyć dziewięć dodatkowych gondoli, tak by usprawnić ruch w momencie dużego natężenia. Kolej gondolowa do całoroczna atrakcja, jednak szczególnym zainteresowaniem cieszy się w okresie wakacyjnym, a także podczas ciepłych jesiennych weekendów, kiedy to mieszkańcy i przyjezdni chcą podziwiać paletę barw z kilkudziesięciu metrów wysokości.


Mijają dwa lata od otwarcia kolei gondolowej w Solinie

Po ponad roku prac, pierwszego dnia lipca 2022 roku otwarto oficjalnie kolej gondolową w Solinie należącą do Polskich Kolei Linowych. Już wtedy tę atrakcję oceniano jako szczególną w skali kraju i świata, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. W oficjalnym otwarciu udział wzięli zarówno przedstawiciele i pracownicy PKL-u, jak i władze gminy, powiatu czy województwa. Obecny podczas tego przedsięwzięcia był też Mateusz Morawiecki, ówczesny premier Rzeczypospolitej Polskiej.

PKL działa w wyjątkowych lokalizacjach już od ponad 85 lat, dlatego nie mogło nas zabraknąć tutaj, w tym unikatowym miejscu na Podkarpaciu, a dokładniej nad Jeziorem Solińskim. Zgodnie ze strategią rozwoju, zbudowaliśmy wyjątkowy ośrodek, który pozwala podziwiać piękno natury odkrywać je na nowo z zupełnie innej perspektywy – wagonika, który w niektórych momentach przemieszcza się ponad 100 metrów nad ziemią, ale także z wieży widokowej, która ma 50 metrów – mówił wówczas Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.

Po konferencji prasowej na stacji Plasza, w której udział wziął premier, prezes zarządu PKL Daniel Pitrus i wójt gminy Solina Adam Piątkowski, wszyscy zgromadzeni wsiedli w wagoniki i po raz pierwszy odbyli podróż. Kolejnym punktem tego wydarzenia była możliwość zwiedzenia górnej stacji Jawor wraz z usytuowaną tam wieżą widokową.

 

Przejazd na 1,5-kilometrowej trasie i wiele dodatkowych atrakcji

Atrakcja ta jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. Wyróżnia się między innymi najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 metrów wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Pierwsze niespodzianki czekają już przy stacji dolnej Plasza, która jest nie tylko startowym punkt tej wyjątkowej podróży koleją gondolową, ale też miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną. W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. Z tego miejsca korzystając z kolejnej i dającej niesamowite wrażenia atrakcji – kolei gondolowej – wyrusza się w podróż na Górę Jawor. Tam na wszystkich czeka wieża widokowa o wysokości 55 metrów oraz taras widokowy. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tak zwanym „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. Ponadto znajduje się tam kawiarnia, Karczma Jawor oraz cieszący się ogromnym zainteresowaniem Park Tematyczny „Tajemnicza Solina”.


Źródło informacji: wbieszczady.pl
Autor zdjęcia: Kamil Mielnikiewicz

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij