wirtualny spacer
lądowisko dla helikopterów
Panorama okolicy 360
Planowana inwestycja
Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

triangle Aktualności

Bądź na bieżąco

  1. Aktualności
31 października 2024

Połonina Caryńska została wyróżniona na prestiżowej liście „Best of the World” magazynu National Geographic na 2025 rok, obok miejsc z całego świata. To wyjątkowe docenienie przez światowy magazyn pokazuje, że ten malowniczy grzbiet górski, położony w Bieszczadach, zachwyca zarówno swoimi krajobrazami, jak i bogactwem przyrodniczym.

„Best of the World” to coroczne zestawienie przygotowywane przez National Geographic, które wskazuje kierunki turystyczne o szczególnych walorach. Połonina Caryńska znalazła się w tej grupie obok miejsc z całego globu jako jedno z pięciu miejsc w Polsce, które zdaniem redakcji magazynu warto odwiedzić.

 

Połonina Caryńska to wyjątkowe miejsce

Połonina Caryńska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i chętnie odwiedzanych szlaków w Bieszczadach. Ciągnie się na długości kilku kilometrów, oferując zapierające dech w piersiach widoki na większość najwyższych bieszczadzkich szczytów. W zależności od pory roku Połonina Caryńska zmienia swój charakter – od soczystych, wiosennych łąk, przez barwy jesieni, aż po zimową biel. Znajdujący się tu najwyższy punkt, Kruhly Wierch, wznosi się na wysokość 1297 m n.p.m., a z grzbietu połoniny można podziwiać między innymi Rawki, Bukowe Berdo, Tarnicę, a przy sprzyjających warunkach pogodowych nawet odległe Tatry.

Wędrówka na Połoninę Caryńską może rozpocząć się z kilku punktów. Najkrótsza trasa prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej, a dojście na szczyt zajmuje około godziny. Szlak ten jest najłatwiejszy, dlatego chętnie wybierają go mniej doświadczeni turyści. Alternatywnie można wyruszyć z Bereżek przez Przysłup Caryński, co jest trasą o długości około 7,5 kilometra. Inne popularne opcje to podejście od strony Ustrzyk Górnych (5,6 kilometra), które należy do bardziej wymagających szlaków. Natomiast najtrudniejszy szlak prowadzi z Brzegów Górnych, mając długość 3,4 kilometra i różnicę wysokości wynoszącą 531 m.

Połonina Caryńska jest jedną z niewielu połonin w Polsce, które zachowały naturalny, nieprzekształcony krajobraz górski. Nazwa „połonina” wywodzi się z języka wschodniosłowiańskiego i oznacza nieużytek, miejsce „płone” – puste, gdzie brak roślinności uprawnej. Tym samym tradycja i specyfika bieszczadzkich połonin nawiązuje do pierwotnego krajobrazu Karpat. Połonina Caryńska wzięła swoją nazwę od wsi Caryńskie, która istniała do II wojny światowej, a której tereny obejmowały północne stoki tego grzbietu.

 

Autor zdjęcia: Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżnej | foto Marek Zielonka
Źródło informacji: wbieszczady.pl

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij