wirtualny spacer
lądowisko dla helikopterów
Panorama okolicy 360
Planowana inwestycja
Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

triangle Aktualności

Bądź na bieżąco

  1. Aktualności
29 listopada 2024

Bieszczady nieprzerwanie przyciągają rzeszę turystów, co znajduje potwierdzenie w danych za 2024 rok. Do końca października na szlaki Bieszczadzkiego Parku weszło ponad 654 tysiące osób, a liczba udzielonych noclegów w regionie podkarpackim przewyższyła tę z roku poprzedniego.

Do końca października 2024 roku Bieszczadzki Park Narodowy zanotował 654 tysiące wejść na swoje szlaki turystyczne. Szacuje się, że do końca roku liczba ta zbliży się do wyników z lat 2020–2021, kiedy w związku z pandemią COVID-19 i ograniczeniami w podróżach zagranicznych Bieszczady cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, a frekwencja osiągnęła poziom 691 tysięcy wejść.

Jak czytamy w informacji opublikowanej przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dla porównania, w całym 2023 roku zanotowano 625,5 tysiąca osobo-wejść. Również ruch samochodowy odnotował wysokie wartości – w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2024 roku na czterech wjazdach na teren parku: w Wetlinie, Nasicznem, Bereżkach i Tarnawie zarejestrowano ponad 396 tysięcy pojazdów.

Również Główny Urząd Statystyczny podaje, iż ilość udzielonych noclegów w woj. podkarpackim była nieco większa niż w roku poprzednim. Stwierdzamy, że informacje o radykalnym spadku ruchu turystycznego w Bieszczadach i ich otoczeniu powielane w niektórych mediach nie są rzetelne – informuje Bieszczadzki Park Narodowy.


Najpopularniejsze szlaki w sezonie wakacyjnym

Lato 2024 roku przyniosło rekordy na najpopularniejszych trasach turystycznych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Prym wiódł szlak rozpoczynający się na Przełęczy Wyżnej, prowadzący na Połoninę Wetlińską do słynnego schronu turystycznego „Chatka Puchatka II”. W wakacje odnotowano na tej trasie 46 407 wejść, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy było ich 43 700. Na drugim miejscu uplasował się niebieski szlak z Wołosatego na Tarnicę, najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. W tym przypadku zarejestrowano 38 197 wejść – nieco mniej niż w 2023 roku, gdy liczba ta wyniosła 40 600. Mimo spadku Tarnica niezmiennie przyciąga turystów, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w regionie.

Trzecim najchętniej wybieranym miejscem rozpoczęcia wędrówki była Przełęcz Wyżniańska, stanowiąca początek szlaków na Połoninę Caryńską oraz Małą i Wielką Rawkę. Odnotowano tam 25 290 wejść, wynik zbliżony do lat poprzednich.


Autor zdjęcia: Połonina Wetlińska | foto Facebook/Bieszczadzki Park Narodowy
Źródło informacji: wbieszczady.pl

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij